Govt. College Israna (Pnp)

Time Table (Arts) 2020 - 21 w.e.f. 25-09-2020

Class/Period

1st

(9:00-09:45)

2nd

(09:45-10:30)

3rd

(10:30-11:15)

4th

(11:15-12:00)

5th

(12:00-12:45)

6th

(12:45-01:30)

7th

(01:30-02:15)

8th

(02:15-03:00)

9th

(03:00-03:45)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

B.A. 1st Sem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MATHS

R-12 (1-6)

ANUP

 

COMP. Theory

R-7 (1-3)

G-I (3-6)

KAVITA

 

POL. SC. A

R-20 (1-6)

SUNIL

 

POL SC B

R-21 (1-6)

NASEEB

 

 

 

ENG A

R-10 (1-6)

EXT. LECT

 

ENG B

R-19 (1-6)

PRIYANKA

 

HINDI C

R-20 (1-6)

MUKESH

DESWAL

 

HINDI D

R-21 (1-6)

BALINDER GULIA

 

 

HINDI A

R-19 (1-6)

BALINDER GULIA

 

HINDI B

R-20 (1-6)

MUKESH

DESWAL

 

ENG C

R- 21 (1-6)

PINKI

 

ENG D

R-22 (1-6)

SAHIL

 

 

GEOGRAPHY A

R-13 (1-3)

PARVEEN

EXT LECT (4-6) 

GEOGRAPHY B

R-10 (1-3)

EXT. LECT

DEVENDER(4-6) 

SANSKRIT

R-19 (1-6)

RAJPAL

 COMP.

G-2(1-3) G-3 (4-6)

SUMAN L-7

G 4 (1-3)G 5 (4-6)

KAVITA L-8

 

EVS A

 R-25 (1-3) KULBIR

 

HIST. A

R-19 (1-6)

DALJEET

 

HIST. B

R-20 (1-6)

SANDEEP

 

MATHS

R-14 (1-6)

 ANUP

 

COMP (1-3) The

SUMAN L-7

SUMAN G-6 (4-6)

G 7 (1-3) G 8 (4-6)

KAVITA L-8

 

EVS B

 R-04 (1-3)

NASEEB

 

MATH

R-12 (1-6)

ANUP

 

ENG. COMP A

R-19 (1-6)

EXT. LECT

 

ENG. COMP B

R-20 (1-6)

PINKI

 

G9 (1-3) G10 (4-6)

SUMAN  L-7

Theory (1-3) R-23

G11(4-6) L-8  KAVITA

 

EVS (C&D)

R-24 (1-6)

SUNIL

 

SKT COMP R-19

RAJPAL (1)

EXT LECT (4)

 

COMP.G-12 & 13

(1-3) (4-6)

SUMAN L-7

 

HIST B MAP

R-21 (1-2) SANDEEP

 

ENG COMP D

R-22 (1-4) SAHIL

 

GEO PRA. L-12 A

(1-6) EXT LECT

 


GEO PRA  L-12 B

(1-6) EXT. LECT     

 

ECONOMICS

R-19 (1-6)

PAWAN

 

HIST A MAP

R-20 (3-4)

DALJEET

 

ENG COMP C

R-21 (1-6)

EXT. LECT

 

ENG COMP D

R-24 (5-6)

EXT LECT

 

 

 

 

 

 

 

 

Dr. Rajpal

Sh. Daljeet Kumar

Sh. Pawan Kumar

Dr. Balinder Gulia

Dr. Mukesh Deswal

Dr. Priyanka Kadiyan

Mr. Sandeep Malik

Mr. Sunil Kumar

Sh. Kulbir

Ms. Pinki

Mr. Sahil

Sh. Parveen

Sh. Naseeb

Dr Devender Singh

Mr Anup Kundu

Smt. Suman Dahiya

Smt.Kavita

 

 

 

 

 

 

 

 

 

B.A 3rd  Sem

 

ENG B COMP

R-22 (1-6)

SAHIL

 

MATHS

R-14 (1-6)

EXT LECT

 

 

 

MATHS

R-12 (1-6)

EXT LECT

 

HIST. A

R-22 (1-6)

DALJEET

 

HIST. B

R-23 (1-6)

SANDEEP

 

GEOGRAPHY

R-10 (1-6)

PARVEEN

 

SANSKRIT

R-23 (1-6)

RAJPAL

 

 

POL. SC. A

R-21 (1-6)

SUNIL

 

POL SC. B

R-22 (1-6)

NASEEB

 

MATHS

R-12 (1-6)

EXT LECT

 

 

 

ENG A

R-21 (1-6)

PINKI

 

ENG B

R-22 (1-6)

SAHIL

 

 

HINDI A

R-21 (1-6)

BALINDER GULIA

 

HINDI B

 R-22 (1-6)

MUKESH

DESWAL

 

 

HIST B MAP

R-21 (3-4) SANDEEP

 

ECO R-23 (1-6)

PAWAN

 

SKT COM R-19

RAJPAL (2)

EXT. LECT (5)

 

GEO PRAC

R-13 (1-6)

PARVEEN

 

HIS A MAP  

R-20 (5-6) DALJEET

 

ENG COMP B

R-22 (1-6) PRIYANKA

 

 

 

 

 

 

 

B.A 5th   Sem

 

ENG COMP A

R-23 (1-6)

    PINKI

 

SANSKRIT

R-24 (1-6)

RAJPAL

 

        HIST. A

R-25 (1-6)

SANDEEP

 

MATH

R-5 (1-6)

EXT LECT

 

POL. SC. A

R-24 (1-6)

SUNIL

 

POL. SC. B

R-25 (1-6)

NASEEB

 

HIST. B

R-24 (1-6)      DALJEET

 

ECO

R-25 (1-6)

PAWAN

 

 

HINDI A

R-23 (1-6)

BALINDER

GULIA

 

HINDI B

R-24 (1-6)

MUKESH

DESWAL

 

ENG A

R-23 (1-6)

PRIYANKA

 

 MATHS

R-12 (1-6)

EXT LECT

 

GEOGRAPHY

R-10 (1-6)

DEVENDER

 

MATHS

R-5 (1-6)

EXT LECT

 

  

HIST A MAP R-21 (5-6) SANDEEP

 

ENG B  R-20

(1-6) PRIYANKA

 

SKT COMP R-19

RAJPAL (3)

EXT. LECT (6)

 

GEOG PRAC. L-10

DEVENDER (1-6)

 

HIS B MAP                             R-20 (1-2)

DALJEET

 

ENG COMP B

R-25 (1-6)

EXT. LECT

 

MATH PRC R-08 (1-6) EXT LECT

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Time Table Incharge                                                      
                                                                                                                                                                                                                                    Principal

Time Table (Commerce) Session 2020-21 w.e.f. 25-09-2020

CLASS /

PERIOD

1st

(9:00-09:45)

2nd

(09:45-10:30)

3rd

(10:30-11:15)

4th

(11:15-12:00)

5th

(12:00-12:45)

6th

(12:45-01:30)

7th

(01:30-02:15)

8th

(02:15-03:00)

B. Com 1st Sem

 

 

Financial Accounting-I

Ms. Sangeeta

1-6

(R-04)

 

Principles of Business Management

Dr. Reeti

1-6

(R-04)

 

B. Mathematics-I

EXT LECT

 1-6

(R-04)

 

Micro Economics

Mr. Pawan

1-6

(R-04)

 

Env. Studies

Mr. Naseeb

4-6

(R-04)

 

Business Communication

Ext. Lect.

1-5

(R-23)

 

Computer Applications in Business

Theory  1-3

Practical  4-6

Ms. Kavita

(C. Lab-08)

­-------

B. Com 3rd  Sem

 

 

 

­-------

 

Business Statistics-I

Anup

 1-6

(R-13)

 

Corporate Acc-I

Dr. Reeti

1-6

(R-13)

 

 

Indian Financial System

Ext. Lect.

1-6

     (R-20)

 

Rural Marketing

Ms. Sangeeta

 1-6

   (R-24)

Company Law-I

Dr. Reeti

1-6

(R-04)

 

B. Law-I

Ext. Lect.

 1-3

(R-25)

 

­-------

 

 

B. Com 5th  Sem

 

Cost Accounting

    Ext. Lect.

1-6

(R-13)

 

 

Financial Management

Ms. Sangeeta

1-6

 (R-08)

 

Indian Economy

Ext. Lect.

1-6

(R-08)

 

 

 

Income Tax-I

Dr. Reeti

1-6

(R-13)

 

 

 

Goods and Services Tax

Ms. Sangeeta

1-6

(R-13)

 

 

Auditing

Ext. Lect.

1-6

(R-24)

 

 

­-------

Time Table 2020 - 21 w.e.f. 25/09/2020

 

Class/

Period

1st

(9:00-09:45)

2nd

(09:45-10:30)

3rd

(10:30-11:15)

4th

(11:15-12:00)

5th

(12:00-12:45)

6th

(12:45-01:30)

7th

(01:30-02:15)

8th

(02:15-03:00)

9th 

(03:00-03:45)

B.sc. 1st

Sem

 

 

 

Math

R-12  (1-6)

ANUP

 

 

ENGLISH

R-14 (1-2)

SAHIL

 

CHEMISTRY LAB

 R-14 (3-4)

KULBIR

 

EVS

R-14 (5-6)

KULBIR

 

PHYSICS

R-05 (1-6) MUKESH

CHANDER

 

 

 

CHEM.

R-14

POOJA (1-3)

KULBIR (3-6)

 

 

 

MATH

R-14 (1-6)

ANUP

 

MATH

R-12 (1-6)

ANUP

 

CHEMISTRY

R-04 (5-6)

KULBIR

 

CHEM. LAB

R-14 (3-4)

POOJA

 

PHYSICS LAB

MUKESH (1)

EXT LECT (2)

 

COMPUTER

L-7 (5-6)

SUMAN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

B.sc. 3rd Sem

 

 

 

MATHS

R-14 (1-6)

EXT LECT

 

 

 

 

 

MATHS

R-12 (1-6)

EXT LECT

 

                                

 

CHEM.

R-14 (1-6)

POOJA

 

 

MATHS

R-12 (1-6)

EXT LECT

 

 

PHYSICS

R-05 (1-6)

MUKESH

CHANDER

 

SKT.

R-14 (4-6)

RAJPAL

 

CHEMISTRY

R-14 (1-2)

KULBIR

 

CHEMISTRY

R-04 (3-4)

KULBIR

 

CHEM. LAB

R-14 (1-2)

POOJA

 


PHYSICS LAB

MUKESH(5)

EXT LECT (6)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

B.sc. 5th

Sem

 

 

 

CHEM. LAB

R- 05 (1-2)

KULBIR

 

 

.

 

 

MATHS

R-5 (1-6)

EXT LECT

 

 

CHEMISTRY

R-12 (1-6)

KULBIR

 

 

PHYSICS

R-5 (1-6)

MUKESH

CHANDER

 

MATHS

R-12 (1-6)

EXT LECT

 

 

MATHS

R-05 (1-6)

EXT LECT

 

 

CHEMISTRY

R-04 (1-2)

 KULBIR

 

CHEM. LAB

R – 14 (5-6)

POOJA

 


PHYSICS LAB

MUKESH (3)

EXT LECT (4)

 

 

MATH LAB

R – 08 (1-2)

EXT LECT

 

 

 

 

 

MATH LAB

R – 08 (1-2)

EXT. LECT

 

 

 

 

 

 

 

  Time Table Incharge                                                                                                                                                      Principal